Metsamaid tabanud hinnaralli paneb ostjad proovile

OSKA ülevaade: rohepööre loob uusi võimalusi puidutööstustele
02/11/2021
Ülevaade 2021. aasta II kvartali puiduturust
05/11/2021
METSAMAADE JA TALUDE OST

Eestis vahetab aastas omanikku ligikaudu 20 000 hektarit metsamaad. Eelmisel aastal tehti üle 3000 tehingu, mille väärtus oli 107 miljonit eurot. Aasta-aastalt on konkurents ostjate seas läinud järjest tihedamaks. Lisaks traditsioonilistele metsandusettevõtetele ostavad metsa fondid ja teised ettevõtted, kel otsene seos metsandusega puudub, kuid kes näevad metsamaas turvalist rahapaigutust. Ei ole harvad juhud, kus müüakse mõni start-up- või mõni muu ettevõte ja suur osa saadud kapitalist suunatakse metsamaade ostu.

Tekkinud olukord paneb keerulisse seisu traditsioonilised metsandusettevõtted, kelle majandustulemused on otseselt seotud metsamajandamisega. Teatud juhtudel puudub hindades loogika ja ratsionaalsete aspektide asemel loevad emotsioonid. Nii jääbki sageli müüki tulnud metsamaa ostmata, sest kõrged hinnad lükkavad projektist saadava kasumi liiga kaugesse tulevikku.

Ka Metsamaahaldus ASi esindaja Martin Tammejuur on sama meelt. „Olles metsa ostja, näen selgesti, et viimastel aastatel on metsamaa hinnad igal aastal hoogsalt tõusnud, seda näitab ka hinnastatistika. Võin öelda, et järjest enam koondub maaomandist suurte (maa)omanike kätte. Selles olukorras oleme ise käitumas nõnda, et jälgime olukorda ja ostame kinnistuid juurde vastavalt plaanile ja vajadusele.”

Loe pikemalt: Metsamajandusuudised